Конгрес 1989 року - История Свидетелей Иеговы

Перейти к контенту

Главное меню:

Конгрес 1989 року

Книги > СИ в Житомирской обл.
Конгрес 1989 року в Польщі 
та наступні конгреси в Україні

"Завжди будьте слухняні і підлеглі тим, хто керує вами,
а Єгова буде про вас піклуватися. А якщо він захоче
ширше відкрити двері, тому що це від Нього залежить,
якщо це буде Його волею, то Він це зробить".
(Член всесвітнього Керівного комітету Теодор Ярач.
Конгрес 1989 року у Варшаві)

Як зазначено в попередньому розділі, період перебудови та незалежність України принесли Свідкам Єгови довгоочікуване полегшення у взаєминах з офіційною владою на місцях. Їх вже не заарештовували і не ув’язнювали за проповідницьку діяльність і збереження релігійної літератури, не проводили з ними розяснювальні бесіди на місцях роботи, не забороняли зустрічатися разом. Місцева влада перестала перешкоджати релігійній діяльності конфесії Свідків Єгови.
Однак, щоб відчути, що зміни проходять не лише на місцях, а по всій країні, було організовано спеціальні масові зустрічі – конгреси. Такі зустрічі ще раз засвідчили громадськості всеукраїнську та всесвітню єдність конфесії. Поряд з тим, цього не скажеш про традиційні релігії з їх невщухаючими сутичками всередині громад [97: 62-64].
Традиція проведення конгресів у міжнародній спільноті Свідків Єгови була завжди. Проте при нелегальному статусі Свідків Єгови в СРСР конгреси були неможливими. 1988 рік став переломним у цьому відношенні. З 5 до 7 серпня 1988 року у Варшаві (Польща) був організований конгрес, куди були запрошенні і житомиряни та жителі області.
У 1989 році польські Свідки Єгови знову запросили тисячі співвіруючих з України відвідати три міжнародні конгреси в Польщі. З конгресу Свідки Єгови привезли в Україну досить багато літератури. У документах вони вказували, що їдуть відвідати своїх друзів та родичів. Саме там багато хто зі Свідків Єгови уперше побачили кольорову літературу. і саме там Т. Ярач, натякаючи на прийдешні зміни, сказав слова, що стали епіграфом до цього розділу. Рукописи (переклад з польської) та аудіозаписи конгресу пізніше масово розповсюдилися серед місцевих Свідків Єгови.
Наступного 1990 року влада офіційно дозволила кільком тисячам Свідків Єгови відвідати конгрес у Польщі. За списком, поданим у відділ у справах релігії старійшиною Новоград-Волинська С. М. Іванцовим, на конгрес від Житомирщини поїхало 47 делегатів. В окремий список було включено 10 чоловік, що запізнювались на конгрес і щоб позбавити їх незапланованих затримок, Уповноважений Радою у справах релігії А.О. Мельник просив їх вважати «как лиц убывающих в служебную командировку за границу» [132].
Траплялися випадки, коли вже в Польщі віруючі з різних держав активно допомагали Свідкам Єгови з СРСР. Сергій Борцов (м. Житомир) згадує, що їхню дорогу та перебування на конгресі повністю оплатили австрійські Свідки Єгови. Однак, так ставалося не зі всіма Свідкам, переважній більшості віруючих потрібно було добиратися за свої власні кошти.
Починаючи з 1991 року конгреси почали проходити на території України. У серпні 1991 року обласний конгрес, що проходив у Львові, відвідало 17 531 чоловік.
Проте найвизначнішою подією став конгрес „Божественне навчання”, який відбувся у Києві в серпні 1993 року. На конгресі було 64714 осіб, у тому числі й тисячі делегатів з 30 різних країн. Частини програми, які подавалися англійською мовою, синхронно перекладалися 16 мовами. Більшість місцевих Свідків Єгови ніколи не бачили такої кількості співвіруючих, тому, як це було з Надією Шитік (м. Малин), Свідки чекали побачити не більше ніж кілька сотень „братів та сестер” по вірі. На цьому конгресі охрестилася, тобто стала членами релігійної організації Свідків Єгови, найбільша кількість людей на одному конгресі за всю історію організації – 7402 особи [82: 238]
 
 
 
Поиск
Назад к содержимому | Назад к главному меню