Офіційна реєстрація - История Свидетелей Иеговы

Перейти к контенту

Главное меню:

Офіційна реєстрація

Книги > СИ в Житомирской обл.
Офіційна реєстрація
„Сила народу – в силі його культури”
(Іван Огієнко)

Діяльність Свідків Єгови (Дослідників Біблії) на території Житомирщини, судячи з перших письмових згадок, бере свій початок з 20-х років ХХ століття. Проте безперервна їх історія тягнеться лише з 70-х років. Найбільші переслідування громада зазнала в період з кінця 70-х – на початку 80-х років. Саме в ці роки багато Свідків Єгови було публічно засуджено в різних установах, оштрафовано, заарештовано, ув’язнено та виселено. Однак усі ці заходи, на противагу державним звітам, не припинили і навіть не ослабили діяльність громади Свідків Єгови – їх кількість продовжувала рости, а організація богослужіння продовжувала вдосконалюватися.
Проте. після символічно „холодних часів” для Свідків Єгови у взаєминах з радянською владою у другій половині 80-х років ХХ століття відбулося потепління.
Реальні конструктивні зрушення в церковній політиці держави були пов'язані з політичним курсом лідера СРСР М. С. Горбачова. Але сталося це не відразу. Перші три роки так званої "перебудови і гласності" були загублені, оскільки характерними рисами цього періоду були острах різких кроків та топтання на місці. М. Горбачов не використовував сприятливої можливості для завоювання підтримки з боку всіх релігійних організацій і їхніх членів. Це пояснюється не тільки властивими йому на той час ортодоксальними партійними поглядами на релігійне питання, але і запеклою боротьбою в Політбюро ЦК КПРС і в партійній еліті щодо загального курсу реформ [58: 36, 27].
Тому в загальноукраїнському масштабі кардинальні зміни щодо відносин Свідків Єгови та влади сталися лише на початку 90-х років. У кінці 1990 року юридичні установи реабілітували деяких Свідків Єгови, повернувши їм усі права. У той самий час керівний комітет Свідків Єгови в Україні сформував групу, яка представляла Свідків Єгови на зустрічах з урядовцями. Віллі Поль з німецького філіалу був головою цієї групи [82: 233].
У результаті тривалих зустрічей з представниками уряду в Москві та Києві Свідки отримали довгоочікувану свободу. Релігійну організацію Свідків Єгови офіційно зареєстрували в Україні 28 лютого 1991 року. Це була перша реєстрація Свідків на території СРСР і одна з перших реєстрацій релігії на території України, що говорить нам про бажання цих людей бути в мирі та взаємоповазі з владою. Через місяць, 27 березня 1991 року, організацію Свідків Єгови зареєстрували також у Російській Федерації. Невдовзі після того, наприкінці 1991 року, Радянський Союз розпався, а Україна проголосила свою незалежність [82: 233, 234].
Потепління у взаєминах з місцевою владою відчувалося і на Житомирщині. У кінці 80-х років влада реабілітувала багатьох людей засуджених з політичних чи релігійних причин. Реабілітацію отримували і засуджені в минулому Свідки Єгови. В 1988 році таку реабілітацію від коростенських органів влади отримав Станіслав Скиба . Свідкам Єгови відділом у справах релігії по Житомирській області також було дозволено відвідати конгрес у Польщі. У районних газетах почали друкувати статті „антикомуністичного напрямку”. В одній із таких статей „Радянського Полісся” – „Колишні цінності втрачають ціну” – навіть був уміщений уривок твору учня (батько якого Свідок), де він відкрито висловився за бажання стати членом організації Свідків Єгови.
Сьомого квітня 1991 року в області відбулося перше відкрите служіння Свідків Єгови, на яке були запрошені представники апарату „уповноваженого”. Зустріч пройшла в приватному помешканні на вул. Замковій, 14. У зустрічі взяли участь 30 чоловік зі всіх куточків регіону. У звітах від обласного Уповноваженого Радою у справах релігії говорилося, що „в приватній бесіді після завершення зборів старійшина зазначив, що реєстрація ієговістських об'єднань буде мати місце там, де є потреба в контактах з властями. У той же час, віруючі розуміють реєстрацію духовного центру як реєстрацію всіх ієговістських об'єднань” [119].
Так, небажання йти на реєстрацію в радянський час допомогло Свідкам зберегти внутрішню єдність та не піти на компроміси зі своєю совістю. Проте, коли ситуація змінилася – і тепер думка влади, яка твердо вирішила впровадити в життя право на віросповідання та піти назустріч релігійним громадам, таке ставлення стало стала вагомим для керівників громади, оскільки в ситуації розбудови посткомуністичної держави офіційна влада виступила гарантом демократії.
Найбільшим тріумфом свободи совісті щодо взаємин влади зі Свідками Єгови була їх реєстрація в м. Житомирі. Сергій Пінігін (м. Житомир), безпосередній учасник тих подій, розповідає, що рекомендацію щодо реєстрації громади в м. Житомирі з ціллю отримання нею юридичної сили він отримав від Е. М. Колесника. 28 серпня 1993 року було організовано спеціальне зібрання з 10 чоловік, на якому було прийнято Положення громади та затверджене рішення зборів про таку реєстрацію. Вже 2 листопада 1993 року громада отримала офіційну реєстрацію, підписану головою виконавчого комітету Житомирської обласної Ради народних депутатів А.С.Малиновським.
Роблячи підсумок, постає закономірне питання: Завдяки кому право на свободу віросповідання стало гарантом нашого суспільства? Політикам, релігієзнавцям, державним службовцям чи стійкості простих віруючих? Справді, сила віри простих віруючих та їх небажання прийняти великодержавницьку психологію призвели до того, що влада поступово була змушена рахуватися з їхніми переконаннями та способом життя. Треба віддати належне в цьому і громаді Свідків Єгови, яка, за словами співробітника відділу у справах релігії при обласній державній адміністрації Олександра Пивоварського, достойна поваги лише за те, що ні фашистська, ні комуністична влада не змогла зламати їхньої твердої віри.
 
 
Поиск
Назад к содержимому | Назад к главному меню